המדריך המלא לתפרחת חיתולים

ד"ר רון יניב, מומחה לרפואת עור ומין

תפרחת חיתולים הינה אחת התופעות השכיחות ביותר בקרב תינוקות ואין הורה שלא חווה את התופעה הזו אצל לפחות אחד מילדיו. למרות שזו תופעה מאוד מוכרת, מעטים מבינים את הסיבות להופעתה של התפרחת ומה ניתן לעשות כדי למנוע וכיצד ניתן לטפל בה באופן הטוב והמהיר ביותר.
ד"ר רון יניב, מפרט את הסיבות להופעת התפרחת, מה כדאי לעשות ומה לא כדאי לעשות לאחר הופעתה ומתי נדרש לגשת לרופא.
מהי תפרחת חיתולים וממה היא נגרמת?

תפרחת חיתולים הינה דלקת בעור המופיעה באזור החיתול. הסיבות העיקריות להופעתה הינן החום והלחות באזור הישבן והפרשות שבאות במגע עם עורו של התינוק. גם העובדה שתינוקות עדיין לא אוכלים אוכל מוצק, לעיתים גורמים לכך שפעולת המעיים אינה מאוזנת דיה וזה גורם לצואה שלהם להיות עשירה בחיידקים שעלולים גם הם לגרום להופעתה של התפרחת. האוויר היבש ואמצעי חימום עלולים גם הם לקדם את הופעת הדלקת. היקף התופעה משתנה בין תינוק לתינוק, ישנם תינוקות שיסתובבו שעות עם אותו טיטול ולא תתפתח להם תפרחת ויש תינוקות שיחליפו להם טיטול כל שעתיים ועדיין התפרחת תופיע.

כיצד ניתן לזהות תפרחת חיתולים?

את הופעת הדלקת ניתן לזהות על ידי אדמומיות, חספוס ורגישות העור באזור הישבן; במקרים חריגים, יופיעו גם ארוזיות (מעין כוויות). לצד הסימנים הוויזואליים, ניתן לשים לב גם לשינוי התנהגותי של התינוק בעת החלפת הטיטול ורחיצת האזור בעקבות העור הצורב. חשוב מאוד להיות ערניים וקשובים לגופו והתנהגותו של התינוק על מנת לאבחן את התופעה כבר בשלב מוקדם.

מה לעשות כשהתפרחת מופיעה?

במידה ומופיעה התפרחת, ניתן לטפל בה במספר דרכים. ראשית מומלץ לאוורר את האזור המגורה כמה שיותר וכצעד משלים יש להגביר גם את תדירות החלפת הטיטולים.. רחיצת האזור (במים ולא במגבונים) לעיתים תכופות תוכל לסייע), אך מומלץ לייבש היטב את הישבן לאחר מכן.

אחד הטיפולים הנפוצים בתפרחת חיתולים הינו שימוש במשחות החתלה. לדוגמא - אינוטיול המכילה ריכוז גבוה של אבץ, מריחת שכבה נדיבה של משחה זו תגן על העור.
(התכשיר מכיל Zinc Oxide 14.7% ,Hamamelis Extract 0.9% ,Ichtamomol 1.4% וחומרים פעילים נוספים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש).

במידה והתפרחת נמשכת מעל ל-72 שעות ישנה סבירות גבוהה שמעורבת פטרייה, לכן מומלץ למרוח את האזור בתכשירים המכילים מרכיב אנטי פטרייתי, דוגמת אגיסטן בייבי (מכיל קלוטרימזול 1%. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש). מריחת שכבה דקה של תכשיר המכיל מרכיב אנטי פטרייתי תבודד את העור מההפרשות ותטפל בפטרייה.

מה לא לעשות כשהיא מופיעה

הורים רבים ממהרים לשטוף את האזור בסבון וזו טעות, היות וסבון עלול לגרות את האזור בגלל חומרים קוסמטיים שלרוב הוא מכיל. ההמלצה היא לשטוף לתינוק את האזור במים ובשמן אמבט. מומלץ להימנע מלבישת חיתולים ומכנסיים צמודים מדי, היות וזה עלול למנוע את האוורור הדרוש באזור הישבן; מומלץ אפילו לשים חיתול במידה גדולה יותר עד שהתפרחת תחלוף. חשוב לציין כי במקרים רבים גם מגבונים עלולים לגרום לגירוי העור ולפגוע בשכבה ההגנתית של העור; אין זה אומר שמגבונים הם גורם להופעת התפרחת, אך במקרים בהם מופיעה דלקת עור באזור המפשעה, השימוש במגבונים עלול להחמיר את המצב הקיים ולכן מומלץ להשתמש במגבונים כמה שפחות ולבחור במגבונים טבעיים, ללא בישום.

מתי לגשת לרופא?

נדרש לגשת לרופא כאשר יש צריבה או כאב בעת מתן שתן או צואה, במקרה שהפריחה מלווה בחום או במקרה שישנו דימום או קילוף באזור המגורה. בנוסף מומלץ לגשת לרופא גם במידה שעברו מספר ימים של שימוש בתכשירים טיפוליים ולא נראה שיפור באזור או במקרה של החמרה. רופא העור יוכל לאבחן את המצב ולהמליץ על תכשירים נוספים ודרכי טיפול נוספות לתפרחת חיתולים.

Baby image Baby image