עונת הפריחה בפתח:

כל מה שאתם צריכים לדעת על תפרחת חיתולים בחורף

אדמומיות, גרד והרבה אי נעימות: החורף כבר בפתח, ועמו הסיכוי הגבוה שהתינוק שלכם יסבול מתפרחת חיתולים. אז איך מאבחנים, איך מטפלים ואיך לא מחמירים את המצב? פנינו למומחים.
Baby image
הטמפרטורות בחוץ הולכות ויורדות, ושכבות הביגוד של התינוק שלכם הולכות ומתעבות. רגע לפני שאתם מפעילים בבית את החימום, חשוב שתכירו לעומק את תפרחת החיתולים; כל הורה שמע עליה ויודע שצריך להיזהר ממנה, אבל האם אתם באמת יודעים ממה היא נגרמת, או מה אפשר לעשות כדי למנוע אותה? הנה כמה עובדות שלא בטוח שידעתם, ושווה לכם להכיר.
מהי בעצם תפרחת חיתולים?

תפרחת חיתולים היא למעשה אדמומיות המתפתחת בעור מפשעת התינוק, בעיקר סביב הישבן, הסגור מרבית שעות היום מתחת לטיטול. החום והלחות באזור, בתוספת להפרשות הבאות במגע עם העור, עשויות לגרום לדלקת עור עדינה המתבטאת בעור אדום, מחוספס ורגיש. לעתים, תתפתח באזור גם פטרייה שתחמיר את הדלקת הקיימת עוד יותר. על פי מחקרים, כ– 80% מתפרחות החיתולים נגרמות כתוצאה מפטריית הקנדידה, אך במחקר שערכה חברת פריגו נמצא כי רק 49% מהאמהות מכירות בכך.

זה לא יקרה לכל תינוק

תפרחת חיתולים היא אחת התופעות הנפוצות ביותר בקרב תינוקות, אבל לא כל תינוק יסבול ממנה. "לילדים מסוימים יש נטייה לפתח תפרחת ולאחרים – כלל לא", אומר ד"ר רון יניב, מומחה ברפואת עור. "יהיה תינוק שיישב באותו טיטול במשך יום שלם ולא יהיה לו אודם, ותינוק אחר יחליף טיטול כל שעתיים וכן יפתח דלקת".

היכונו: בחורף זה קורה יותר

אחד הכלים היעילים ביותר במניעת תפרחת חיתולים הוא אוורור האזור. בקיץ אתם יכולים לתת לתינוק שלכם להתרוצץ ערום במשך חלק מהיום, אבל בחורף מן הסתם הוא עוטה שכבות כבדות והעור שלו לא זוכה לנשום את האוויר הפתוח. סביר גם להניח שבימים הקרים תדירות החלפת החיתול יורדת, אם בגלל שקשה להרגיש או להריח הפרשה טרייה ואם בגלל שמאתגר למצוא מקום חם ומוגן להחליף בו. הפועל היוצא הוא שבחורף עור התינוק עשוי להיות מצוי במגע עם הפרשות במשך זמן ארוך יותר, מה שמעודד הופעה של תפרחת ועלול בהמשך גם לגרום להחמרתה.Baby image נסו להחליף טיטול לעיתים קרובות, גם באמצע הלילה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

גם האוויר היבש ואמצעי החימום המייבשים שאנחנו מפעילים בבתים במהלך החורף מקדמים את הופעת תפרחת הטיטולים. איך אפשר להתגבר על כל זה ולמנוע ממנה מלהתפתח? נסו להתגבר על התנאים הקשים, לאוורר את הגוף של התינוק כמה שיותר ולהגביר את תדירות ההחלפות. כמובן, בכל החלפה ניתן למרוח על אחורי התינוק משחת החתלה סטנדרטית, אם כי עבור תינוקות ללא רגישות אין בכך חובה.

אדום? יש מה לעשות

כאשר האדמומיות כבר מופיעה, לד"ר יניב יש כמה המלצות. "פעולת המעיים של תינוקות שעדיין לא אוכלים אוכל מוצק אינה מאוזנת דיה, והצואה שלהם עשירה בחיידקים שעשויים לגרום לפטריות. לכן כדאי עד כמה שניתן למנוע ולהקטין את המגע של העור המגורה עם הפרשות, בעיקר צואה". נסו להחליף טיטול לתינוק לעתים קרובות, ואם האדמומיות חמורה– יתכן שכדאי לכם לעשות את זה אפילו באמצע הלילה.


"לא כל תינוק כמובן, אבל צריך להיות מודעים לכך שיש תינוקות שרגישים למגבונים לחים", מוסיף ד"ר יניב. "כשמשתמשים במגבונים לעתים קרובות, הם עשויים לחשוף את העור ולהוריד את השכבה ההגנתית שלו. המגבונים לא גורמים לתפרחת, אבל עבור תינוקות רגישים שכבר פתחו אדמומיות זה יחמיר מאוד את המצב".
ולבסוף, כדי להגביר את ההגנה על הטוסיק האדום והצורב במידה והפריחה נמשכת מעל 72 שעות, צריך לעבור ממשחות החתלה קוסמטיות לתכשירים רציניים יותר."משחו על העור של התינוק שכבה עדינה של משחה עם מרכיב אנטי פטרייתי, אגיסטן בייבי למשל", ממליץ ד"ר יניב על המשחה שגם מטפלת בפטריה וגם מבודדת את העור ויוצרת חיץ בינו ובין ההפרשות: "אגיסטן בייבי היא משחת ההחתלה היחידה בישראל המכילה את החומר הפעיל קלוטרימזול, הידוע כיעיל לטיפול בתפרחת חיתולים. מעל הפריחה מרחו שכבה דקה של משחה סמיכה עם ריכוז גובה של אבץ, במטרה לבודד את העור המגורה, ומעל שימו חומר היוצר חיץ. כשאתם מחליפים חיתול במצב כזה, עליכם לשטוף לתינוק את הטוסיק במים ובשמן אמבט – ובשום אופן לא בסבון, גם לא בסבון מיוחד לתינוק. אחרי שמייבשים יש למרוח את כל השכבות מחדש".


סביר להניח שהתכשיר הייעודי האמור לטפל בפטריה ייקל על התפרחת, אבל במקרים חמורים בהם עוברים כמה ימים ואין שיפור במצב העור – ד"ר יניב ממליץ לגשת לרופא עור שיאבחן וימליץ על תכשירים נוספים לטיפול בדלקת.